BACK

W związku z tym, że wiele programów o niskopoziomowym działaniu, wymaga do pracy systemu czasu rzeczywistego z rodziny DOS (programy do diagnostyki dysków twardych np: MHDD, Victoria, czy do edycji i „łatania” BIOSu t.j. BIOS Patcher) Moją uwagę zwrócił projekt otwartego i całkowicie darmowego (licencja GNU GPL) FreeDOSu. Projekt ma już sporo lat (w swoich początkach nazywał się PD-DOS, potem Free-DOS).
Obraz bootowalnego dysku z FreeDOSem obecny jest w dystrybucji Ultimate Boot CD.
Instalacja FreeDOSa na dysku twardym, możliwa jest przy pomocy CD-ROMu. Dostępne są cztery wersje obrazów ISO:

Dodatkowo w sytuacji niemożliwości bootowania bezpośrednio z CD-ROMu, przygotowano obraz dyskietki umożliwiającej rozpoczęcie instalacji. Istnieje również jednodyskietkowa (bootowana z dyskietki) wersja FreeDOSu nazwana BALDER

Pełen oficjalny spis oprogramowania dostępnego w tej dystrybucji, dostępny jest pod tym adresem. Łatwo zauważyć, że większość oprogramowania jest dostępna w nowszych wersjach niż te dostępne na płycie instalacyjnej, w tym oficjalne stabilne wersje jądra (czy to 16-sto czy 32-u bitowego). Polecam więc update do wersji najnowszych.

Ciekawym elementem FreeDOSu jest środowisko graficzne OpenGEM (niestety oficjalna strona projektu nie jest zbyt pomocna w obecnym momencie). Ten GUI nie uzyskał znaczącej popularności w Polsce (w czasach świetności DOSów).
Do krążka instalacyjnego dołączona jest szósta, bazowa wersja tego środowiska. Nie znalazłem pełnej wersji sześć (zawierającej programy biurowe itp.).
Osobom zainteresowanym pełnymi możliwościami tego środowiska, polecam więc instalację pełnej wersji 5 i update do wersji 6, pozwalający korzystać z nowej wersji środowiska, wraz z programami użytkowymi przeznaczonymi dla niego. Kolejne wersje OpenGEM, dla FreeDOSu dostępne są tu, pełna wersja 5 tu, a bazowa wersja 6 tu.

Na uwagę zasługuje też znakomicie zaimplementowana DOSowa wersja bootloadera GRUB (GRUB4DOS). Tak jak poprzednio wspomniałem, polecam używanie najnowszej jego wersji, dostępnej tu.
Podczas instalacji FreeDOSu GRUB4DOS instalowany jest w podkatalogu BIN katalogu systemowego FreeDOSu (C:\FDOS). Ja jednak zachęcam do instalacji w katalogu C:\GRUB, co zachowuje koncepcję katalogu GRUBa znaną z linuksowej partycji/katalogu /boot. (Tu uwaga! By GRUB4DOS mógł „ruszyć”, bezpośrednio w głównym korzeniu partycji dysku, w mbr którego jest instalowany, muszą być obecne dwa pliki GRLD oraz MENU.LST). Instalacji GRUB4DOS w mbr, dokonuje się programem BOOTLACE.COM. Informacje dotyczące konfiguracji i instalacji GRUB4DOS dostępne są w znakomitym Wiki projektu.

Nie włączoną w skład oficjalnej dystrybucji FreeDOS, aczkolwiek bardzo wygodną i obecną w obrazie FreeDOSu, w Ultimate Boot CD, „nakładką” na DOS jest Volkov Commander. Stabilne wersje tego programu są oprogramowaniem shareware, jednak wersje testowe są dostępne za darmo, wszystkie je można pobrać stąd.

Jeśli chodzi o wsparcie i pomoc, to FreeDOS posiada własny systemowy podręcznik pomocy wywoływany poleceniem HELP, część programów wywołanych bez żadnych parametrów zwraca również informacje pomocnicze. Dodatkowo istnieje dobrze prowadzona strona pomocy online.

Na zakończenie kilka porad.

BACK